Statut Stowarzyszenia
„Polska Akademia Alignerowa”
z dnia 11 września 2021 r.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Stowarzyszenie nosi nazwę Polska Akademia Alignerowa w dalszych postanowieniach statutu zwane „Stowarzyszeniem”. Stowarzyszenie może używać anglojęzycznej nazwy „Polish Aligners Academy” lub skrótu „PAA”
- Stowarzyszenie jest wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki Krajowego Rejestru Sądowego i posiada osobowość prawną.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz.U.2019.713 t.j. z dnia 2019.04.17 ze. zm.) oraz niniejszego statutu.
§2
- Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Wrocław.
- Obszarem działania Stowarzyszenia jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże Stowarzyszenie może działać również poza jej granicami.
- Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
- Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci do oznaczenia swojej działalności.
§3
- Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność odpłatną w zakresie określonym zapisami niniejszego statutu, z której przychód przeznaczony jest w całości na działalność statutową.
- Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników za wynagrodzeniem, w wysokości nieprzekraczającej w kolejnych trzech miesiącach 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonego przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
Rozdział II
Cele i środki działania
§4
- Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, zawiązanym by wspierać wszelkie procesy związane z rozwojem wiedzy wśród lekarzy stomatologów i poszerzaniem świadomości społeczeństwa w zakresie stomatologii i higieny jamy ustnej.
- Celem Stowarzyszenia jest:
- rozwijanie wiedzy medycznej jego członków w zakresie dyscyplin stomatologicznych i szerzenie zdobyczy nauki wśród ogółu lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii;
- inicjowanie nowych zagadnień medycznych, również o charakterze interdyscyplinarnym;
- podnoszenie poziomu zawodowego lekarzy dentystów, lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii przez ich kształcenie i doskonalenie w zakresie stomatologii;
- kształtowanie postawy społecznej i etyki zawodowej środowiska medycznego;
- udział w organizowaniu opieki medycznej, w szczególności stomatologicznej;
- popularyzacja wiedzy medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem oświaty zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia stomatologicznego;
- współdziałanie z samorządem lekarskim;
- współdziałanie z innymi organizacjami i przedsiębiorcami w sprawach dotyczących lekarzy dentystów i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii w kraju i za granicą, w szczególności współdziałanie w Polskim Towarzystwem Ortodontycznym,
- działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu;
- opiniowanie projektów, inicjowanie programów, rozwiązań prawnych z zakresu opieki medycznej, w szczególności stomatologicznej.
§5
- Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- organizowanie posiedzeń naukowo-szkoleniowych, wykładów, kursów, sympozjów, konferencji, zjazdów i kongresów naukowych;
- działalność wydawniczą;
- ogłaszanie konkursów na opracowywanie ważniejszych zagadnień z zakresu stomatologii oraz przyznawanie nagród za te opracowania;
- wystawy, kongresy, prezentacje, wyjazdy naukowe, itp.;
- kontakty i współpracę z międzynarodowymi organizacjami stomatologicznymi, zagranicznymi stowarzyszeniami naukowymi oraz uczestniczenie członków Stowarzyszenia w zjazdach i konferencjach międzynarodowych;
- wymienne staże naukowo-szkoleniowe z zagranicznymi stowarzyszeniami naukowymi;
- dostęp do czasopism naukowych o tematyce stomatologicznej;
- inne prace zmierzające do podniesienia w Polsce wiedzy stomatologicznej, jak również ochrony zdrowia i nauki;
- reprezentowanie ogółu członków Stowarzyszenia wobec władz państwowych, administracyjnych i samorządowych w sprawach zawodowych.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą w następujących obszarach:
- Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – PKD 85.59.B;
- Wydawanie książek – PKD 58.11.Z;
- Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków – PKD 58.14.Z
- Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów – PKD 82.30.Z;
- Działalność organizacji profesjonalnych – PKD 94.12.Z;
- Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych – PKD 79.19.Z
Rozdział III
Członkostwo
§6
Stowarzyszenie posiada członków zwyczajnych, członków wspierających i członków honorowych.
§7
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która:
- osoba wykonująca zawód lekarza dentysta lub lekarza innej specjalności, identyfikująca się z celami Stowarzyszenia;
- posiada nienaganną opinię społeczną i nie toczy się przeciwko niej żadne postępowanie mogące tę opinię podważyć, w szczególności nie była karana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe ani wyrokiem rzecznika odpowiedzialności zawodowej właściwej Izby Lekarskiej;
- złoży na ręce Zarządu Stowarzyszenia akceptację Statutu Stowarzyszenia oraz deklarację członkowską na piśmie,
- przedstawi pisemną pozytywną opinię co najmniej trzech członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Kandydat na członka zwyczajnego powinien złożyć do Zarządu Stowarzyszenia pisemny wniosek o uzyskanie statusu członka zwyczajnego. We wniosku powinno być udokumentowane spełnienie kryteriów ustalonych w ust. 1 powyżej. Kandydatura zostaje zatwierdzona uchwałą Zarządu podjętą w głosowaniu tajnym większością 2/3 głosów.
§8
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna albo prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną dla realizacji celów Stowarzyszenia.
- Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu.
- Członkowie wspierający nie są zobowiązani do opłacania składek członkowskich.
- Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
- Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§9
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w:
- realizację celów Stowarzyszenia w ramach innej działalności niż działalność Stowarzyszenia;
- rozwój polskiej stomatologii;
- rozwój innych dziedzin życia, uznanych przez członków Stowarzyszenia za ważny dla obszaru działań i celów Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi są przyjmowani na podstawie uchwały Zarządu podejmowanej większością ¾ głosów na wniosek 7 członków Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi nie są zobowiązani do opłacania składek członkowskich. Decyzją Zarządu mogą być zwolnieni z opłat za uczestnictwo w zjazdach, sympozjach, konferencjach lub innych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie.
- W pozostałym zakresie nieuregulowanym powyżej członkowie honorowi mają takie same prawa jak członkowie zwyczajni. Mają również obowiązek przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§10
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
- biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
- korzystania i udziału we wszelkich formach działalności Stowarzyszenia w sposób określony w uchwałach władz,
- udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
- zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
- Członkom Stowarzyszenia przysługuje:
- prawo używania znaków Stowarzyszenia, legitymacji Stowarzyszenia i stroju Stowarzyszenia,
- prawo do korzystania z pomieszczeń Stowarzyszenia do spotkań związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz w innych celach, jeżeli nie pozostają one w sprzeczności z działaniami Zarządu Stowarzyszenia oraz po uzyskaniu zgody Zarządu Stowarzyszenia,
- prawo i pierwszeństwo do uczestnictwa w spotkaniach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie, z możliwością zapraszania własnych gości spoza grona Członków Stowarzyszenia, realizowane w porozumieniu z ich organizatorami i tylko w obecności osób zapraszających.
- Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
- przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek, jeśli takie zostaną ustalone.
§11
Utrata członkostwa następuje na skutek:
- pisemnej rezygnacji złożonej przez członka na ręce Zarządu,
- wykluczenia w drodze uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej na pisemny wniosek co najmniej trzech członków Stowarzyszenia lub Zarządu – z powodu:
- łamania Statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia lub innego zachowania niegodnego członka Stowarzyszenia,
- działań sprzecznych z celami Stowarzyszenia opisanymi w §4,
- notorycznego (przynajmniej trzykrotnego) nieusprawiedliwionego uchylania się od udziału w pracach Stowarzyszenia, w tym w szczególności od uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia,
- zalegania z płatnością składek za okres co najmniej pół roku, po podwójnym pisemnym upomnieniu przez Zarząd podjętym w co najmniej 1-miesięcznych odstępach.
- utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu,
- śmierci członka lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych.
§12
W terminie 14 dni od doręczenia członkowi zawiadomienia o podjęciu uchwały w sprawie pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie od tejże uchwały do Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków o uwzględnieniu odwołania i utrzymaniu członkostwa zainteresowanego podejmowana jest większością 2/3 głosów ogólnej liczby członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania. W przypadku nieuzyskania kwalifikowanej większości odwołanie zostaje odrzucone, a utrata członkostwa staje się ostateczna. Uchwała rozpatrująca odwołanie powinna zostać podjęta na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków zwołanym po dniu złożenia odwołania.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§13
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
§14
- Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa trzy lata.
- Wybór członków do wybieralnych władz Stowarzyszenia jest dokonywany przez Walne Zgromadzenia Członków i odbywa się w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów.
- Członkowie władz Stowarzyszenia nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§15
Uchwały wybieralnych władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, w głosowaniach jawnych, chyba że szczegółowe postanowienia statutu lub przepisy prawa stanowią inaczej.
§16
- Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni i honorowi, z głosem doradczym – członkowie wspierający oraz zaproszeni przez Zarząd goście.
- Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane raz na dwa lata przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania. Zawiadomienie o terminie i planowanym porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków następuje na adres poczty elektronicznej wskazany przez Członka w deklaracji członkowskiej. O zmianie adresu poczty elektronicznej Członek powinien niezwłocznie zawiadomić Zarząd, pod rygorem skuteczności doręczenia zawiadomienia na adres wskazany w deklaracji członkowskiej.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Te same organy i osoby mogą zgłaszać projekty uchwał pod rozpoznanie Walnego Zgromadzenia Członków. Zawiadomienie o terminie i planowanym porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków następuje na adres poczty elektronicznej wskazany przez Członka w deklaracji członkowskiej. O zmianie adresu poczty elektronicznej Członek powinien niezwłocznie zawiadomić Zarząd, pod rygorem skuteczności doręczenia zawiadomienia na adres wskazany w deklaracji członkowskiej.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają bezwzględną większością głosów, z zastrzeżeniem §12 i innych postanowień Statutu. Co do zasady głosowanie jest jawne.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należą:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
- uchwalanie zmian statutu,
- wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia,
- udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- uchwalanie budżetu,
- uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie odwołań, o których mowa w §12 Statutu,
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku na cel społeczny.
- Na czas Walnego Zgromadzenia Członków, członek Stowarzyszenia z czynnym prawem głosu może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu wraz z wyraźną instrukcją innemu członkowi zwyczajnemu. Każdy członek zwyczajny może mieć co najwyżej jedno pełnomocnictwo. Głos oddany w ten sposób może być unieważniony jedynie, kiedy został oddany wbrew wyraźnej instrukcji, a decyzję w tym zakresie podejmuje Komisja Rewizyjna.
§17
- Na skutek decyzji Zarządu lub z inicjatywy 1/3 członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania przedstawionej pod rozpoznanie Zarządu głosowanie w ramach Walnego Zgromadzenia Członków może odbyć się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków teleinformatycznych lub dedykowanego systemu.
- Głosowanie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość jest poprzedzone ogłoszeniem przesłanym przez Zarząd na 7 dni przed terminem głosowania wraz z propozycjami podejmowanych uchwał oraz wezwaniem członków uprawnionych do głosowania do przedstawienia wniosków lub propozycji uchwał. Do rozpoczęcia głosowania wnioskodawcy mogą wprowadzać zmiany do przedstawionych wniosków lub uchwał.
- W dniu i w godzinach wyznaczonych przez Zarząd w ogłoszeniu odbywa się dyskusja nad podejmowanymi uchwałami. Do upływu tego terminu członkowie uprawnieni do głosowania mogą również przesłać do Zarządu swoje stanowiska na piśmie lub w formie dokumentowej.
- Po zakończeniu dyskusji Zarząd wysyła do wszystkich uprawnionych do głosowania członków Stowarzyszenia wezwanie do głosowania wraz z podanym adresem email, na który członek powinien przesłać swój głos oraz listą uchwał z przypisanymi im numerami i ich aktualną treścią. Głosowanie trwa nie krócej niż 3 i nie dłużej niż 7 dni.
- Głosowanie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość odbywa się w wykorzystaniem adresów e-mail lub innych systemów teleinformatycznych, które zostały uprzednio zarejestrowane przez członka przez złożenie stosownego oświadczenia na piśmie nie później niż w terminie 3 dni przed datą głosowania w ramach Walnego Zgromadzenia Członków. Złożone oświadczenie pozostaje aktualne dla wszystkich kolejnych Walnych Zgromadzeń Członków, do czasu jego skutecznego odwołania. O zaakceptowaniu innego niż korespondencja elektroniczna (e-mail) sposobie oddania głosu decyduje Zarząd.
- Zarząd podejmuje odpowiednie kroki w celu zapewnienia tajności głosowania, jeśli taki wymóg wynika z ustawy, statutu lub uchwały Walnego Zgromadzenia Członków.
- Nie ma przeszkód, aby Walne Zgromadzenie Członków odbyło się przez oddanie głosów za pomocą korespondencji elektronicznej lub innego środka porozumiewania się na odległość oraz przez bezpośrednie uczestnictwo członka w Walnym Zgromadzeniu Członków.
§18
- Zarząd jest powołany do kierowania działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków. Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz poprzez zgodne oświadczenie woli dwóch jego członków.
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z nie więcej niż 5 osób – Prezesa Zarządu, dwóch Wiceprezesów, Skarbnika i Sekretarza.
- Walne Zgromadzenie Członków wybiera Prezesa Zarządu i na jego wniosek dwóch Wiceprezesów, Skarbnika i Sekretarza. Jeśli osoby wskazane przez Prezesa Zarządu na funkcję Wiceprezesów, Skarbnika lub Sekretarza nie zostaną wybrane uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków, Walne Zgromadzenie Członków może przyjąć kandydaturę innych osób wskazanych przez 20% członków Stowarzyszenia.
- Do kompetencji Zarządu należą:
- realizacja celów Stowarzyszenia,
- wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków,
- sporządzanie planów pracy i budżetu,
- nadzór nad kasą Stowarzyszenia,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz, poprzez zgodne oświadczenie woli dwóch jego członków,
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków,
- ustanawianie pełnomocników oraz prokurentów,
- zatwierdzanie sprawozdania finansowego Stowarzyszenia,
- przyjmowanie nowych członków,
- wykonywanie czynności we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz kwartał.
- Stowarzyszenie może zwracać uzasadnione koszty z tytułu pełnionej funkcji w Zarządzie. Zasady zwrotu kosztów opracowane są odrębnym dokumentem zatwierdzonym przez Walne Zgromadzenie Członków.
§19
- Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków – Przewodniczącego, Zastępcy Przewodniczącego oraz Sekretarza. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Walne Zgromadzenie Członków wybiera Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Zastępcę Przewodniczącego oraz Sekretarza.
- Stowarzyszenie może zwracać uzasadnione koszty z tytułu pełnionej funkcji w Komisji Rewizyjnej.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy w szczególności:
- kontrolowanie działalności Zarządu,
- składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków,
- prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu,
- składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
- składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków,
- opiniowanie sprawozdania finansowego zatwierdzanego przez Zarząd.
§20
W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu – poprzez złożenie rezygnacji, śmierć członka organu, w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu, co nie pozostaje w sprzeczności z uprawnieniami Walnego Zgromadzenia Członków, o których mowa w § 16 lub §18 ust. 3. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu danego organu, a wybór powinien zostać zaakceptowany uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków odbywającego się w pierwszym nadchodzącym terminie.
Rozdział V
Majątek i Fundusze
§21
Majątek Stowarzyszenia powstaje:
- ze składek członkowskich,
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji,
- zbiórek publicznych,
- działalności odpłatnej Stowarzyszenia,
- umów sponsoringu.
§22
- Wszelkie środki pieniężne muszą być przechowywane na koncie lub w kasie Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
- Majątek Stowarzyszenia nie może stanowić przedmiotu zabezpieczenia, przedmiotu pożyczki w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§23
- Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie Członków kwalifikowaną większością głosów – dwóch trzecich, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§23
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy Prawa o Stowarzyszeniach oraz innych aktów prawnych.